Muzykoteka Szkolna – Andrzej Kucybała – Wywiad

Fragment wywiadu z portalu Muzykoteka Szkolna

Muzykoteka Szkolna

O muzykalności Polaków, szkołach muzycznych i tym, że cukierek najlepiej smakuje bez papierka mówi wieloletni pedagog, dyrygent i dyrektor Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Bielsku-Białej Andrzej Kucybała

(…)

A jak jest z naszą polską muzykalnością? Podobno mamy jeden z najlepszych systemów szkolnictwa muzycznego w Europie, co często podkreśla Minister Bohdan Zdrojewski, ale z drugiej strony bardzo niedobrze wygląda edukacja muzyczna znacznie większej części społeczeństwa, która nie trafia do szkoły muzycznej. Skąd się bierze ten rozdźwięk? Mamy bardzo zdolnych uczniów szkół muzycznych i całą resztę, która ma kłopot z zaśpiewaniem melodii polskiego hymnu. Jesteśmy muzykalnym narodem czy nie?

Jesteśmy. Zdolności muzyczne drzemią w Polakach, ale są zatracane. Obserwuję to u kandydatów do szkoły, którzy pochodzą z podbeskidzkich wsi, gdzie muzyka tradycyjna, śpiewanie, jest częścią dnia codziennego. Oni są zupełnie inaczej uwrażliwieni muzycznie niż dzieci, które wychowały się w mieście – choćby w Bielsku-Białej – i mają wyłącznie bierny kontakt z muzyką, poprzez radio czy telewizję. Rodzice większości z nich nie chodzą na koncerty, nie śpiewają, nie grają na żadnym instrumencie. Najważniejszym okresem dla rozwoju muzycznej wrażliwości dziecka jest czas od urodzenia do wieku szkolnego, wtedy ono najwięcej chłonie. Mam nadzieję, że jakieś zmiany przyniesie trwający Rok Kolberga. Brak tradycji ludowych, co jest istotą rozwoju muzycznego w Austrii, Niemczech, ale szczególnie na Węgrzech, w Bułgarii czy Rumunii, powoduje, że tracimy naturalne zdolności i wrażliwość muzyczną, którą na samym początku ma każdy z nas. Jesteśmy ogłupiani muzyczną papką, która leci bez przerwy w radiu, a psychologiczne przełożenie jest proste. Jeżeli mamy czegoś zbyt wiele, to nasz umysł to odrzuca. To tak jak z hałasem, przyzwyczajamy się do niego i z biegiem czasu go nie słyszymy. Tak jest z muzyką, słyszymy ją, ale przelatuje mimo uszu i nic w nas nie zostaje.
Read more

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

PolsieRadio PR24 logo Czytanie dzieciom ma duży wpływ na poziom wiedzy i rozwój dzieci oraz zasób ich słownictwa. Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci przypomina o wartościach, które wynikają z czytania. Audycja Polskiego Radia PR24 – rozmówcy: Dorota Koman, Monika Perkowska, Lidia Bajkowska

Read more

Wywiad z Lidią Bajkowską i Alicją Węgorzewską

pr24 logo2Muzyka w różnym stopniu towarzyszy nam na każdym etapie naszego życia. Najlepiej jednak gdyby towarzyszyła od najmłodszych lat. Edukacja muzyczna stymuluje mózg i pozwala lepiej rozwijać się umysłowo w każdym wieku…

Wywiad z Lidią Bajkowską i Alicją Węgorzewską w audycji Polskiego Radia PR24:
Read more

Mietek Szcześniak o Metodzie Bajkowskiej

pr24 logo2Dziś po raz dwunasty obchodzimy w Polsce Międzynarodowy Dzień Muzyki. Celem obchodów jest pokazanie wyjątkowości muzyki, dobra, jakie z niej płynie oraz promocji muzyków.

Międzynarodowy Dzień Muzyki powstał z inicjatywy Yehudiego Menuhina, prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki. W Polsce jest obchodzony od 2000 roku. Źródło:
Polskie Radio 24
.

Link do całej audycji Polskiego Radia z udziałem Mietka Szcześniaka:  Read more

Poprzez zabawę w świat dźwięków

PolsieRadio PR24 logoAudycja Polskiego Radia PR24 z Lidią Bajkowską – 02.10.2012

Poprzez zabawę, personifikację lub skojarzenia dzieci mogą poznać i lepiej zrozumieć wyjątkowy świat dźwięków – w PR24 gościła Lidia Bajkowska, autorka wyjątkowej metody edukacji muzycznej.

Metoda Lidii Bajkowskiej jako jedyna na świecie pozwala dzieciom w pełni zrozumieć i pokochać świat muzyki. Dzieci nie rozpoczynają nauki muzyki od skomplikowanych podstaw, ale najpierw rozwijają swoją wrażliwość artystyczna i muzyczne zainteresowania.

Lidia Bajkowska w rozmowie z Jackiem Cholewińskim opowiadała, że jej szczególna metoda oparta jest na opowiadaniach, bajkach oraz zabawie.
Read more

Nocne rozmowy Bajkowska Kochler – Wywiad

Lidia Bajkowska – wracam do tego małego wirtuoza… gra bardzo porządnie, ma ładnie ustawiona rączkę, widać jak sobie wylicza pauzy ale najważniejsze, że zerka do chwilę w nuty :) widać, że ma je dobrze opanowane, skoro potrafi zagrać taki trudny utwór :)

Prawdopodobnie szykują tego brzdąca do zawodu muzyka… przed nim szkoły muzyczne wszystkich stopni :)

Agnieszka Kochler – A’propos zerkania w nuty :) nie rozumiem dlaczego w Polsce maluszki uczone są metodą beznutową. A może inaczej – skąd wzięło się tak głęboko zakorzenione przekonanie, że tak właśnie trzeba uczyć?


Read more

Dlaczego uczyć dziecko słuchania muzyki klasycznej

Lidia BajkowskaZ generalnego punktu widzenia, muzyka może wprowadzać w doskonały nastrój, relaksować, albo wręcz odwrotnie -męczyć, czy wręcz irytować. Muzyka klasyczna ma natomiast wpływ pozytywny na samopoczucie, emocje, czy stan napięcia – odprężenia.

Ucho jest organem nie tylko do słyszenia i słuchania, a przede wszystkim organem, który naładowuje korę mózgową energią elektryczną. Owo dynamizowanie kory mózgowej poprzez dźwięki, niesie za sobą wiele niezwykle pozytywnych dla człowieka aspektów – m.in.: poprawę koncentracji uwagi, wzrost kreatywności, poprawę zapamiętywania, ułatwienie nauki czytania i pisania, podwyższenie motywacji, opóźnienie objawów zmęczenia mięśniowego
Read more

Nauka muzyki przez zabawę

Fragment wywiadu z Lidią Bajkowską, autor: Dariusz Gierej

– Na czym polega Twoja metoda edukacyjna w nauczaniu muzyki?

Moja metoda polega na tym, że poprzez skojarzenia obrazowe i zabawę wprowadzam niepostrzeżenie dziecko w świat dźwięków. Dzieci przyswajają sobie podstawowe terminy muzyczne, a dzięki personifikacji są w stanie bardzo szybko nauczyć się abecadła muzycznego. Niestety funkcjonujące do tej pory systemy okazały się nieskuteczne (m.in.
fonogestyka). Dlaczego mamy utrudniać i robić dzieciom mętlik w głowach, skoro można tak łatwo wprowadzić je w świat królestwa muzyki? Czy musimy zachwycać się „automatami metody Suzuki” i preferować metodę beznutową, która w konsekwencji dalszej nauki okazuje się przeszkodą w czytaniu z nut a vista?

Read more

 
© 2010 - 2017 Lidia Bajkowska - Wszystie prawa zastrzeżone / All Rights Reserved