Chopin po japońsku

Japończycy kochają wszystko, co jest doskonałe, a taka jest muzyka Fryderyka Chopina, która poprzez swoją melancholię, liryzm, dramatyzm i zmysłowość trafia do serca.

Można nawet stwierdzić, że przeciętnemu Japończykowi polski kompozytor jest bardziej bliski niż Polakom, a muzyka Chopina stała się już muzyką narodową Japonii. Japończycy to naród melomanów. Spośród plejady wielkich mistrzów klasycznej muzyki europejskiej, którą się od lat fascynują, w sposób szczególny wyróżniają jednego – Fryderyka Chopina. Muzyka polskiego kompozytora jest obecna wszędzie: na licznych poświęconych mu festiwalach, w programach koncertów publicznych radiowych i telewizyjnych, fonografii, edukacji muzycznej młodzieży. Młodzi japońscy pianiści od lat odnoszą sukcesy na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim.

W ostatnim, XVI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim, który jest jednym z najważniejszych konkursów pianistycznych na świecie, na zakwalifikowanych 81 pianistów Japonię reprezentowała największa, bo aż 16-osobowa, grupa.

Japonia to jedyny kraj na świecie, w którym ukazuje się pismo „Chopin”, poświęcone życiu i dziełu kompozytora. Autor książki, miłośnik muzyki Chopina i znawca współczesnej Japonii, z reporterską pasją, wspartą o opinie najwybitniejszych muzykologów i znawców tematu, szuka odpowiedzi na pytanie, co sprawia, że Japończycy kochają Chopina bardziej niż jakikolwiek naród na świecie? Kto wie, czy nie bardziej niż Polacy, którzy przeciw temu stwierdzeniu będą zapewne głośno protestować.

Nie znam żadnego polskiego pianisty, który by potrafił wykonywać wszystkie dzieła Fryderyka Chopina, a japońska pianistka Kayo Nishimizu, na stałe mieszkająca w Polsce, to potrafi.

Warto posłuchać recitali chopinowskich w wykonaniu pianistów z Japonii, żeby się samemu przekonać, jak oni cudownie interpretują utwory naszego wielkiego romantyka… Widać, że Chopina kochają i czują go, rozumiejąc, że jego muzyka, która ma tak swoisty charakter, kryje w sobie wielkie emocje i tajemnice. Ale czy pianiści z Japonii czczą tylko kult Fryderyka Chopina, interpretując jego dzieła, bodajże najlepiej na świecie?

Nie. Japończycy są tak zdolni, że ich wykonania utworów z innych epok, np. z okresu baroku, w tym słynnego Jana Sebastiana Bacha, stanowią wzór interpretacji polifonicznej. Wspaniale grają też klasyków: Franza Josepha Haydna, Wolfganga Mozarta, Carla Marię von Webera i z przełomu klasycyzmu i romantyzmu Ludwiga van Beethovena. Utwory romantyków takich jak: Carl Maria von Weber, Franz Schubert, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Robert Schumann, Ferenc Liszt, Piotr Czajkowski, Edvard Grieg, do których dołącza opisywany tu Fryderyk Chopin, wykonują mistrzowsko.

Oddziaływanie europejskiej i amerykańskiej kultury muzycznej wzmogło się w XIX i XX w. W Tokio, w 1887 r. powstała Cesarska Akademia Muzyki. Pisząc o pianistach, nie można zapomnieć o wspaniałych skrzypkach i innych instrumentalistach japońskich. W Japonii działają liczne orkiestry symfoniczne, a od 1959 r. są organizowane festiwale muzyki współczesnej.

Leave a Comment

*Required fields Please validate the required fields

*

*

three × five =

 
© 2010 - 2017 Lidia Bajkowska - Wszystie prawa zastrzeżone / All Rights Reserved